טיפול ליונים

בשנים האחרונות החלו היונים להוות מטרד רציני לבני אדם, ולכן פעולת הרחקת יונים החלה להיות מאוד מבוקשת. כאשר מדברים על הרחקת יונים, הכוונה לפעולה של סילוק היונים מאזור המחיה של האדם ללא פגיעה ביונים. אמנם היונים הן חיות שצריך להגן עליהן (ורצוי להמנע מלהדביר אותן), אך צריך לדעת שהיונה הינה ציפור חכמה ואגרסיבית שתפעל כנגד נסיונות הסילוק בעקשנות ובהתמדה. לכן חשוב לדעת איך לטפל בבעיית היונים ולהתאים את דרך הפעולה לפי המקום שבו מטפלים ולפי אופיו של בעל הבית.

הרחקת יונים

לפני שנסקור את השיטות להרחקת יונים, נספר בקצרה למה כל כך חשוב להיפטר מהן ואילו נזקים הן גורמות, בפרט מכיוון שיונים חיות בחבורות וכל הנזקים שהן גורמות יכולים להתווסף לנזקים אדירים:

  • גורמות רעש ומפיצות ריח
  • גורמות ללכלוך כתוצאה מהצואה, נוצות, ופסולת
  • גורמות נזקים למתכות מגולוונות (לדוגמא מרזבים, שלדי מתכת, מכוניות)
  • בקיץ הן מקננות במרזבים ויכולות לגרום לסתימות, כאשר מגיע החורף נוצרות הצפות ודליפות מים לדירות
  • מפיצות כיני יונים שגורמות מחלות.
  • גורמות מחלות שונות – לדוגמא דררת (דלקת עיניים שיכולה להתפתח לדלקת ריאות), פארטיפוס (נמצא בלשלשת היונים ויכול לגרום לאדם שלשולים והתייבשות) ועוד….

הרחקת יונים היא הפתרון לכל הבעיות הנ"ל, וישנן מספר דרכים להרחקת היונים. אך לפני שניגשים להרחקה עצמה, יש לגלות את מקום הקינון של היונים ולאחר מכן לנקות את הלכלוך והלשלשת מכל מקומות המסתור, החלונות, הגג, המזגן, המרזבים וכד'.

למניעת כניסת היונים לתחום בו מציבים את הרשת. זהו פתרון טוב לאזורים גדולים.

מונעים את נחיתת היונים בתחום בו מציבים אותם – פתרון טוב לגגות. הדוקרנים אינם מזיקים ליונים רק מונעים מהם לקנן באותו שטח.

מונעים כניסת ציפורים קטנות יותר לאזור הגג.

מוצבים על הגג ונמצאים בתנודה מתמדת כך שלא מאפשרים ליונים לנחות על הגג.

כמו דחליל, מרתיעה את היונים וגורמת להם לחשוב שהטריטוריה שייכת לחיה אחרת. זוהי אופציה זולה ויעילה במיוחד להרחקת יונים.

יוצרות צלילים אולטרסוניים ויעילות נגד מספר סוגי מזיקים.

לפני שאתם מחליטים באיזו דרך פעולה לנקוט, כדאי להתייעץ עם מומחים בעלי ידע ונסיון בתחום כדי להחליט מהו אופן הפעולה להרחקת יונים הטוב ביותר עבורכם.