הדברת טרמיטים

מערכת בקרת טרמיטים
 
אתם צעד אחד לפני מהלך משמעותי שיפחית את הסיכון לפגיעת טרמיטים בביתכם. אנו תקווה שניתן לכם להבין כיצד מערכת isoptera תסייע להשמדת מושבות הטרמיטים בטרם כניסתם לביתכם.
 
"נדאג להרוס את בתי הטרמיטים בטרם אלה יהרסו את ביתכם"
 
 Isopteran הוא השם המדעי למשפחת החרקים המכונה "טרמיטאים" ומשמעות השם הנו "כנפיים שוות" על שום זוג הכנפיים הזהות בגודלם.
 
מיהם הטרמיטים?
הטרמיטים (ISOPTERA) הינם סדרת חרקים חברתיים המקיימים מושבות גדולות של אלפי פרטים ועד מיליוני פרטים.
כ-2750 מינים ידועים בעולם.
 
טרמיטים… בעצם מועילים לנו.
 
למרות שרבים חושבים שיש לטרמיטים רק השפעות שליליות, בטבע הם עושים תרומות חיוביות למערכות אקולוגיות בעולם. תרומתם הגדולה ביותר הוא התפקיד שהם ממלאים במחזור העץ ובחומר צמחי. הטרמיטים גם עוזרים להבטיח שהקרקעות הן נקבוביות, מכילות חומרים מזינים ובריאים מספיק כדי לתמוך בצמיחת צמח.
 
טרמיטים הופכים לבעיה רק כאשר הם צורכים כל דבר שעשוי מעץ בקרבת ביתכם ובתוכו. מזיקים אלו גורמים לנזקים חמורים למבנים, עמודי עץ, משקופים ועשויים אף לתקוף במזון מאוחסן, ספרים, ורהיטים ביתיים.
 
בישראל וסביבתה הטרמיטים שוכנים בקרקע או בעצים( זאת בניגוד לאיזורים טרופים שם הטרמיטים בונים את הקינים שלהם בתילים מעל פני הקרקע). בעשור האחרון, הופעתם של טרמיטים כגורמי נזק לרכושו של האדם במגמת עליה מתמדת בעיקר באזורים מסויימים כגון ראשל"צ, חולון, אשדוד, אשקלון ומזרחה עד לבאר שבע וערד. באזורים אלו הטרמיטים גורמים לנזקים בבגים וברכוש וגובים מחיר כבד.
 
טרמיטים נפוצים בארצנו:
 
טרמיט סיני (kalotermes sinaicus)
טרמיט ארץ- ישראלי ( microcerotermes palaestinensis)
 
אלו הם שני סוגי הטרמיטים המשמעותיים והבולטים ביותר בגרימת הנזק בישראל. אלה הם מינים מתפרצים, כלומר מינים מקומיים, שתנאים סביבתיים שהפכו למיטביים, אפשרו להם לנצל את פוטנציאל הרבייה ולהגדיל את אוכלוסיותיהם והם מתרבים בקצב מדהים.
 
טרמיט ארצישראלי הינו המזיק העיקרי במרכז הארץ, בנגב (בעיקר הצפוני) ובערבה. הוא שוכן במגוון קרקעות ומקיים לעיתים אוכלוסיות גדולות וצפופות. שני מיני טרמיטים אלו, שבמשך שניפ פעילותם היתה מקומית ומצומצמת, הפכו לאחרונה למזיקים ביותר, בעיקר בערים לאורך החוף ובנגב, בהן הם מוצאים מחסה אופטימלי ובעיקר מקורות מזון עשירים, זמינים וקלים להשגה בבתים, בגינות, במבני ציבור ותעשייה.
 
התמודדות עם טרמיטים גורמי נזק מחייבת גישה מערכתית רחבה שעדיין איננה קיימת בישראל. בעיקר נדרשים הגדלת המודעות לאזורי סיכון, תקנים לחיסון עץ ומוצריו ושיפור ועדכון המענה ההדברתי.
 
מושבת הטרמיטים- חלוקת התפקידים:
 
בתוך הקן, הטרמיט הגדול ביותר הינה המלכה. תפקיד המלכה הוא אחד- להטיל ביצים. מלכת הטרמיטים היא מכונה משומנת היטב להטלת ביצים והיא מטילה בין 1500-3000 פרטים ביממה. המלך הטרמיט תמיד לצידה ותפקידו להפרות אותה .כ- 3%-5%מהמושבה הנה חיילים בעלי ראש גדול הרבה יותר ולסתות חזקות. תפקידם של החיילים להגן על הקן מפני פולשים זרים בעיקר מנמלים וסוגי טרמיטים אחרים. אך רוב המושבה מאוכלסת בפועלות שעמלות שעות ארוכות והכול כדי לדאוג ולטפל במלכה, בניית הקן ואיסוף המזון. טרמיטים יכולים לחיות חיים ארוכים: מלכות והמלכים יכולים לחיות במשך עשרות שנים ואילו הפועלות והחיילים חיים במשך כמה שנים בלבד.
 
מחזור החיים של הטרמיטים:
 
האם ניתן לזהות נגיעות טרמיטים באופן עצמאי?
ברוב המקרים קשה למצוא סימנים בולטים. עדויות להימצאות הטרמיטים יכולות להיות תעלות בוץ.
 
חריצים במוצרי עץ (על אף שלא כל חריץ שכזה נגרם על ידי טרמיטים). לעיתים מדובר בעץ שנהייה רך ונפוח במקצת כאילו הוא חלול מבפנים כמו למשל במשקופי חלונות או מדפים בארונות.
ייתכן ותמצאו סימנים בעת שאיבת אבק או טאטוא.
לעיתים נוצר בלבול בעקבות מציאת ערמת קטנה של חול הנמצאת בדרך כלל בין המרצפות או בקרבת הפנלים אולם ברוב המקרים תהייה זו תוצאה של הימצאות נמלים. יש מקרים של חורים בחלק התחתון של במשקוף אבל צריך לשים לב אם מדובר ברטיבות או בטרמיטים.
 
המבנים שבסיכון:
 
לעיתים קרובות אנו שומעים אנשים אומרים שהם סברו שביתם בטוח מפני הטרמיטים משום שהוא בנוי מלבנים או שעם יציקת בטון. כידוע, בטון עלול להיסדק ולהיפתח ובכך לאפשר חדירת טרמיטים. כמו כן, רוב הבנייה משלבת בתוכה אלמנטים של סוגי עץ ומוצריו.
 
בתים מפוצלי קומות (בתים פרטיים בהם גובה הקומה השנייה הנו במחצית גובהה של הקומה הראשונה), נמצאים בסיכון גבוה יותר. בתים על עמודים אכן בטוחים במידה סבירה, אך ראינו מספר דירות שהטרמיטים מצאו את דרכם דרך חלקים מקרטון ועץ המשולבים בעת בניית העמודים אל תוך הדירה עצמה.
 
כפולה של בלוקים ותומכות גג מתכתיות. בתים על עמודים מתכתיים שאין להם מגע עם הקרקע או בתים עם קירות אבן שעשויים כולם מבטון. ולמרות זאת, רבים מבתים אלו מורכבים מחלקי עץ שונים שהחלפתם לאחר פגיעת טרמיטים יקרה מאוד.
 
כיצד הטרמיטים נכנסים אליכם הביתה?
האם ניתן לזהות פעילות טרמיטים?
 
בעונה מסוימת בארץ, לקראת רדת הגשמים הראשונים, ומיד אחריהם מופיעים בקן פרטים מכונפים וכהים.
 
הם בעלי כנפיים ארוכות מאורך הגוף ושוות בגודלם, מכאן גם שם הסדרה isopteran (שווי כנף). אלו אותם טרמיטים נסיכים ונסיכות, שעתידים להקים קינים חדשים (רובם הגדול לא שורד ומוצאים הרבה מהם מתים). מאות ואף אלפי טרמיטים יוצאים לטקס המכונה "מעוף כלולות" אשר נערך בין 2-3 שעות. המכונפים הם היחידים שיוצאים לאוויר החופשי לזמן קצר מאוד.
 
שכבת ההגנה שעוטפת את גופם עבה מספיק וכך מאפשרת את חשיפתם לאור ולאוויר בחוץ. התעופה מתבצעת בסביבה הקרובה של הקן שממנו יצאו כ- 10-12 מטרים בלבד. בסיום המנוף, ירדו לקרקע זכר ונקבה וישילו מעליהם את הכנפיים. זוג מזדווג יקים קן חדש. זאת הדרך של הטרמיטים להפיץ ולהיפתח בשטחים כה רבים בשטחי א"י. לפיכך השאלה שנשאלת היא לא האם יש טרמיטים, אלא, מתי הטרמיטים הקיימים יסיימו את המזון הצמחי בקרקע שיגרום להם לחפש מקורות מזון מעל פני הקרקע ומן הסתם יגיעו אליכם לתוך הבית. ברוב המקרים, כמויות נכבדות של כנפיים מושלות נצפות בפינות הבית אשר מעידות כי מסביבי ומתחת למבנה קיימים קינים. למעוף כלולות של הטרמיטים עם הכנפיים לא קיים טיפול למניעה זה רק מעיד על התפתחות של בעיה שיש לטפל בה בהקדם.
 
"הטרמיטים הם ללא עוררין הבנאים המהוללים ביותר בעולם, אדריכלים שאין דומה להם"
 
היכן תמצאו טרמיטים:
 
קל יותר לומר היכן לא תראו טרמיטים. ב-99% מהמקרים, לא תראו אותם במקומות פתוחים, הם נמנעים מחשיפה לאור. ברוב המקרים הקינים חבויים לפני הקרקע.
 
כיצד נוכל להתגונן מפני טרמיטים?
 
אחת השאלות הקשות ביותר בתחום ההדברה כיום הינה השאלה כיצד ניתן להתגונן מפני טרמיטים. אם ישאלו 5 חברות הדברה שונות עשויות להיענות 5 תשובות שונות. מזה 50 שנה, השיטה הנפוצה ביותר והמקובלת בישראל להדברת נגיעות הטרמיטים הנה הדברה ע"י חפירות קרקע מסביב למבנה והזרמת כמות רבה של חומר הדברה. על ידי כך ליצור גבול רעיל לניסיונות חדירה לתוך המבנה.
 
כמו כן, בנגיעות שחדרה כבר אל תוך המבנה מבוצעים קידוחים בתוך המבנה מסביב לפנלים במרחקים של בין 20-6- ס"מ אחד מהשני תלוי בנגיעות והזרקה של חומר הדברה מיוחד לתוך האדמה. מטרת הטיפול היא לנסות ולפגוע בנגיעות המקומית ובדרך זו לפתור בעיה ספציפית. פתרון זה מצריך חזרה כרונית על הפעולה אחת לשנה לפחות ואין ביכולתו לטפל במערכת הרבייה של הקן ולגרום לחיסולו. גרסאות נוספות וחדישות יותר שבדרך כלל מותאמות לבתים מודרניים בטרם בנייתם או בזמן שיפוץ כללי הן טיפולים שבהם מניחים רשת צינורות דמויי צינורות- השקייה, או מוצרים דומים. אלו שיטות נכונות, אך הן עלולות לגרום להפרעה בבית, עלותן יקרה, והן לא תמיד ישימות בבתים קיימים.
 
טיפולים פנימיים נחוצים בדרך כלל כשמגלים טרמיטים בתוך המבנה על הקירות, משקופים או בריהוט עץ. אזורים מסוימים ניתנים לטיפול באמצעות קוטל טרמיטים, בצורת נוזל, או באמצעות ניתוק הקן ממקור הופעת הטרמיטים בכניסה לבית. טרמיטים יכולים לבנות קן שאינו בתוך הבית, אך להיות ניזונים מציוד הבית גם כשהקן ממוקם על גזע עץ בקרבת הבית, או במקום תת קרקעי שאינו ניתן לגילוי. לעיתים מדביר מוסמך ומיומן יכול לגלות מספיק אזורים של פעילות טרמיטים בבית, כדי להשתמש בקוטל טרמיטים ובכך להרוס קן שלא התגלה. טיפולים פנימיים אחרים כוללים קידוח במרצפות הבית והזרקה של חומר הדברה לאדמה שמתחת. ישנן מספר דרכים להזרקת קוטל טרמיטים מתחת לרצפה, כולן יקרות וחודרניות. אם אתה סבור שטיפול כימי ויקר מסביב לביתך הוא הפתרון, חשוב שנית, שברוב המקרים גם לא פותר את הבעיה. רוב החברות יקדחו מאות חורים מכוערים ברצפת הבית שלך כדי להחדיר בתוכם את חומרי ההדברה הרעילים. חורים אלו עלולים להוריד מערך ביתך כשתרצה למכור אותו, הקדיחות עלולות לפגוע בצינור מים שמתחת לרצפה ולגרום לפיצוץ. בנוסף, רוב אנשי המקצוע המתמחים בטרמיטים יאמרו לך קדיחה והזרקה אינה נדרך היעילה ביותר לטיפול באדמה שמתחת לרצפות והחשוב מכל, אינה פוגעת ביסוד מושבת הטרמיטים ובחיסול המלכה.
 
איך זה עובד?
 
Isptera הנה פרי פיתוחה של חברת ישראלית שהחלה ליישם שיטה שהופכת להיות יותר ויותר פופולארית בעולם. השיטה מבוססת על רעיון פשוט של חדירה אל בית הטרמיטים בטרם אלה יחדרו אל שלכם. שיטה זו מבוססת על מחקר עצמאי מוכח שנעשה ביותר מ-50 אתרים שונים ברחבי הארץ. הפתרון הינו רב שלבי הכולל ניטור, בקרה והדברה השומר על אזור נקי מטרמיטים לאורך זמן, ללא רעלים וללא פגיעה בסביבה.
 
ככל שתבדקו יותר כך תגלו מדוע פתיונות הטרמיטים של ispetra הם בעלי ערך רב כל כך.
 
ראשית, הפתיון פועל כמכשיר ניטור מיירט- מעין אזעקת פורצים כנגד טרמיטים. בהמשך, הטרמיטים הופכים את הפתיון למלכודת המוות של עצמם.
 
מערכת ispetra מתחילה להגן על הבית שלכם מהרגע שהיא מותקנת. המטמונות, אינן רק קולטות מושבות קיימות אלא גם מהוות נקודות ביקורת למצב של התחדשות הבעיה.
 
זו גם הסיבה שהשיטה משווקת לבעלי בתים באזורים בעלי פוטנציאל גבוה לנגיעות טרמיטים כמערכת התראה ראשונית.
 
מערכת ispetra מאפשרת לכם לקבל התראות אודות פעילות טרמיטים הפועלים בסביבת ביתכם. זיהוי מוקדם בשטח מסביב לביתכם, עשוי לחסוך את הנזק לרכושכם, ולכן כדאי מאוד להתקין אותה באזורים שידועים שקיימת פעילות טרמיטים כמו ראשל"צ, חולון, אשדוד, אשקלון ודרומה.
 
איך השיטה עובדת?
 
בהיקף הבית ממוקמות מטמונות ובתוכן פיתיון רב עוצמה ואטרקטיבי ביותר לטרמיטים. המרחקים בין מטמונת למטמונת נקבעים בהתאם לאופי השטח ומשתנים אחרים. במקומות פנימיים בתוך המבנה, במקומות שתאותר פעילות טרמיטים, יוצבו קופסאות חיצוניות המכילות פיתיון רעיל.
 
במקומות מסוימים ייתכן ויוצבו "דיבלים" בתוך המשקופים או הקירות אשר יוסרו לאחר חיסול הבעיה. הטרמיטים האחראים על הגישוש, חשים בפיתיון ומתקרבים לקראתו. הדרך שבה הם עושים זאת עדיין נבדקת באופן מדעי. ידוע לנו שהפיון מפריש סימנים שהטרמיטים מסוגלים להבחין בהם.
 
הפיתיון:
 
ראשית, הפיתיון פועל כמכשיר ניטור מיירט- מעין אזעקת פורצים כנגד טרמיטים. בתחילה, הפיתיון מיושם ללא רעלים ומהווה מזון אטרקטיבי עבור הטרמיטים. בהמשך ובמידת הצורך, הפיתיון מוחלף לפיתיון קוטל מה שהופך אותו למלכודת המוות שלהם. תהליך זה מיושם באמצעות טכנאי הדברה מוסמך.
 
מערכת הפתיונות של איזופטרה יעילה יותר מאשר פיתיונות אחרים שמיועדים לסוגים מסוימים
 
של טרמיטים ובשל העובדה שהם מורכבים מחומרים מיוחדים ולא רק עץ או מרכיביו השונים שאינם מהווים אטרקציה מיוחדת מעבר לעץ המצוי בקרבת ביתכם.
 
הטרמיטים נעים ומתקדמים בתעלות תת קרקעיות חשוכות לחלוטין המסתעפות מהקן בכל הכיוונים. התעלות התת קרקעיות של הטרמיטים מצויות בדרך כלל במסלול שבו יתקלו בהכי מעט מכשולים. אם הטרמיטים יזהו צינור מים, חשמל וכו' הם ישתמשו בעקבותיו ישירות לתוך המבנה.
 
טרמיטים זקוקים ללחות ומשתמשים בה לבניית קיני הבוץ שלהם. בשל כך הם ימצאו אזורים לחים כגון נזילה מצינור, ברז מטפטף ועוד.
 
פועלות הטרמיטים יזהו את הפיתיון, את חלקו הם יעקלו בעצמם ואת חלקו האחר הם יובילו חזרה לקן ויפיצו אותו בקרב טרמיטים אחרים באמצעות העברת מזון וטיפול הדדי.
 
קל מאוד לראות את הבוץ שנבנה עם חדירת טרמיטים לפיתיון. הניסויים שלנו הוכיחו כי ככל שהפיתיון נמצא יותר זמן במטמונות כך הוא אטרקטיבי יותר עבור הטרמיטים.
 
 
תוך כמה זמן יושמד הקן?
 
משך הזמן תלוי בגורמים שונים כמו עונת השנה, מין הטרמיטים (מינים מסוימים פעילים הרבה פחות בעונות החורף), גודל הקן, מיקום הטרמיטים, שימוש בחומרי הדברה קודמים ועוד. במקרים מסוימים זה יכול לקחת מספר חודשים ולכן התהליך חייב להיות מבוקר ע"י טכנאי הדברה מוסמך.
 
ברגע שהפעילות במטמונת הפסיקה, ניתן להסירה ולהתקין פיתיון חדש. הפיתיון החדש נבדק אחת לארבע חודשים בקביעות במשך 36 חודשים.
 
במידה והטרמיטים לא חוזרים לאחר מספר חודשים, ככל הנראה היה טיפול מוצלח כנגדם והקן שלהם נהרס! במידה והטרמיטים חוזרים לפיתיון, ממשיכה פעול ת ההדברה עד להריסת הקן. מצב זה נדיר מאוד.
 
 
אז למה עדיפה שיטת isopetra על פני שיטות מסורתיות?
 
1. בשיטה זו הסיכוי להדברת הטרמיטים גבוה בהרבה.
2. השיטה מהווה "טיפול שורש" ולא "אקמול" להרגעה קלה לבעיית הטרמיטים. ( הרעיון שעומד מאחוריי השיטה הנו השמדת הקן מהבסיס ולא להילחם רק מול החיילים והפועלות שיוצאות להביא מזון).
3. השיטה נותנת מענה יעיל לקצב ההתרבות בקן ( הגבוה במאות אחוזים מקצב התמותה מהחומרים שמרוססים בשיטה המסורתית ומהווים מלחמה אינסופית).
4. בשיטת isopetra נשתמש באותם חיילים ופועלות לנשיאת המזון המורעל אל תוך הקן ואלה יזינו את המלכה ברעל וימיתו אותה. כשהמלכה מתה- הקן מושמד!
5. שיטת isopetra מהווה פתרון פשוט, קל ויעיל ביותר.
6. השיטה אינה עושה שימוש בתכשירי הדברה רעילים (רק בשעת הצורך).
7. מעניקה ללקוח הגנה ושקט נפשי.
8. באזורים הידועים כנגועים בטרמיטים, הימצאות מערכת isopetra תשמר את ערך הנכס ואף תעלה אותו.
9. מערכת isopetra היא היעילה ביותר שביכולתך לרכוש. בנוסף, מחירה סביר כך שהיא המערכת בעלת התמורה הכלכלית הטובה ביותר בישראל.
10. לא פחות חשוב ללא קדיחות בבית.
11. והחשוב מכל… מאחורי השיטה עומד צוות מקצועי ואמין עם תודעת שירות גבוהה שיהיה שם בשבילכם בכל עת.
 
האם שימוש במערכת isopetra יכול להבטיח 100% הצלחה?
 
בשל מספר גורמים מעבר לשליטתנו אין באפשרותינו להבטיח 100% הצלחה נגד טרמיטים.
אולם, מאחר והמערכת מהווה את ההגנה היעילה ביותר כנגד טרמיטים, נוכל לומר שהסיכוי שביתכם יינזק במהלך תקופת השירות, הנו קלוש( אם כי קיים).
 
האם מישהו יכול להבטיח שהטרמיטים בשטחך ייעלמו לעד? 
בהחלט לא! בוודאי לא ע"י קדיחות בקרקע.
 
בקרב העוסקים בדבר, קיימת עובדה מוכרת וידועה שתמיד קיים סיכון מסוים להופעה מחודשת של טרמיטים, בלי קשר לשיטה שבה השתמשת בביתך.
 
מערכת פיתיונות טרמיטים isopetra המותקנת כראוי יכולה לסייע לך להפחית באופן משמעותי סיכון זה, לכן זו השקעה נבונה ופרקטית. פתרון זה הינו פשוט, קל, יעיל ונקי. זהו נשק קטלני כנגד טרמיטים.
 
 
לסיכום…
 
* פיתיונות הטרמיטים פותחו על ידי מדבירים מוסמכים ומקצועיים בעלי שנים רבות של ניסיון בהדברה.
* אל תתפתו לשלם כסף רב על הדברה לא מקצועית ואל תתפתו לקצר הליכים. זכרו שלפעמים " הזול הוא היקר" הנו משפט רציני וחכם.
* אל תתפתה להצעות של חברות הדברה או מתן אחריות, שאינן שוות את הנייר עליו הן כתובות.
* ככל שתחקו יותר, כך תבינו יותר מדוע פיתיונות הטרמיטים של isopetra הם בעלי ערך רב כל כך.
* החשוב ביותר ללא נזק ע"י קדיחת קרקע שמשאירה בית לא נעים עם ירידת ערך.